• 未标题-1

Pakistanska proizvodna linija za živinsku i stočnu hranu kapaciteta 10 t/h: Tehnička studija slučaja

Sažetak

Ova studija slučaja dokumentira dizajn, instalaciju i operativne performanseProizvodna linija za živinsku i stočnu hranu kapaciteta 10 metričkih tona na satisporučila ga je kompanija Hongyang Feed Machinery komercijalnoj fabrici stočne hrane u provinciji Punjab, Pakistan. Puštena u rad početkom 2025. godine, linija je zamijenila zastarjeli pogon kapaciteta 4 t/h koji je postao usko grlo kapaciteta u regiji gdje sektor peradarstva doprinosi sa približno 350-450 milijardi pakistanskih kruna (1,2-1,5 milijardi američkih dolara) godišnje i podržava preko 1,5 miliona radnih mjesta (Pakistansko udruženje peradara, 2024). Podaci nakon puštanja u rad iz 90-dnevnog proizvodnog perioda (mart-maj 2025.) pokazuju održivi protok pri nazivnom kapacitetu, vrijednosti indeksa trajnosti peleta (PDI) od 96,2-97,8%, ujednačenost miješanja ispod 5% CV i specifičnu potrošnju energije od 41,3 kWh/t pri punom opterećenju.

1. Pozadina tržišta

Pakistanska industrija živine proizvodi procijenjenih 1,25–1,40 miliona metričkih tona komercijalnog mesa živine i približno 18,5 milijardi jaja godišnje (Ekonomski pregled Pakistana, 2023–24). Otprilike300 mlinova stočne hraneposluju širom zemlje s ukupnim instaliranim kapacitetom od 10-12 miliona metričkih tona godišnje, iako se stvarna iskorištenost kreće od 68-78% zbog periodičnih nestašica sirovina - posebno kukuruzne i sojine sačme - i sezonskih poremećaja u snabdijevanju energijom (Udruženje proizvođača stočne hrane u Pakistanu, 2024).

Mlin koji je ovdje prikazan nalazi se u industrijskom koridoru Faisalabad, opslužujući integrirane operacije brojlera, nezavisne farme nesilica i komercijalne farme mliječnih krava koje prelaze na ishranu zasnovanu na totalnoj procesnoj masi (TMR). Dva strukturna faktora utjecala su na odluku o ulaganju u periodu 2024-25: rastuća potražnja za hranom prisilila je staru liniju od 4 t/h da radi sa 105-110% nazivnog kapaciteta tokom vršnih perioda, a volatilnost troškova sirovina - cijene kukuruza u Punjabu fluktuirale su između 2.200 i 3.600 pakistanskih kruna po maundu - učinila je efikasnost prerade ključnim faktorom koji određuje maržu.

2. Izazovi i zahtjevi kupaca

Uprava mlina je sredinom 2024. godine izdala formalni zahtjev za ponudu (RFQ) sa sljedećim tehničkim specifikacijama:

Parametar Zahtjev kupca
Nazivni kapacitet 10 t/h (gotovi peleti)
Raspon veličina peleta 2–8 mm (brojleri, nosilje, goveda)
Indeks trajnosti peleta (PDI) ≥95% (ASAE S269.4)
Ujednačenost miješanja (CV) ≤5%
Specifična potrošnja energije ≤45 kWh/t (puna linija)

Ograničenja lokacije uključivala su proizvodnu halu dimenzija 28 m × 14 m (koju dijelimo s postojećom linijom), odobreno električno opterećenje od 750 kVA i postojeći kotao na ugalj kapaciteta 4 t/h, koji je zahtijevao samo nadogradnju kolektora za napajanje novih kondicionera. Profil sirovine - na bazi kukuruzno-sojine sačme, s pšeničnim mekinjama i rižinom ljuskom kao sezonskim zamjenama - zahtijevao je fleksibilnost mljevenja u rasponu nivoa vlage (kukuruz: 13–16%).

3. Tehnička procjena i konfiguracija opreme

Kompanija Hongyang Feed Machinery provela je trodnevnu procjenu na licu mjesta u oktobru 2024. godine, koja je obuhvatila raspored, električnu infrastrukturu, kapacitet pare i rukovanje sirovinama. Rezultirajuća konfiguracija slijedila jemiješanje u serijama, kontinuirano peletiranjetok procesa:

Prijem i čišćenje sirovina → Mljevenje → Vaganje i miješanje serije → Kondicioniranje i peletiranje → Hlađenje → Prosijavanje i sortiranje → Pakovanje

3.1 Glavna oprema

Odjeljak Oprema Model Ključna specifikacija
Brušenje Čekićarnica sa kružnim oblikom suza SDH-ZW50C 132 kW, 1.480 o/min, 10–12 t/h na situ od 3,0 mm
Miješanje Dvostruka mješalica s lopaticama SSHJ.2 18,5 kW, serija od 2.000 l, CV ≤5%
Serijsko doziranje Elektronska vaga s više spremnika HY-PB-10 10-kanalni, tačnost ±0,2%
Peletiranje Mlin za pelete s prstenastim matricama SZLH420 110 kW, unutrašnji prečnik matrice 420 mm, kapacitet 8–12 t/h
Kondicioniranje Dvoslojni regenerator HY-CL420 Zadržavanje 120–180 s, pražnjenje 82–92°C
Hlađenje Hladnjak s protustrujnim protokom SKLN6 Pražnjenje ≤ temperatura okoline +5°C
Pregled Rotacijski sito za sortiranje SFJH125 Trokatni, 3 kW
Pakovanje Automatsko skaliranje SDBY-P 10–50 kg/vreća, 10–12 vreća/min
Sakupljanje prašine Pulsni mlaz vrećasti filter Serija TBLFa Emisija ≤20 mg/m³

3.2 Ključne inženjerske odluke

⚙

Strategija mljevenja

Za formulacije za perad određen je otvor sita od 3,0 mm, što je dalo geometrijsku srednju veličinu čestica od 650–750 µm — optimalno za konzumaciju hrane za brojlere (Amerah et al., 2007). Za stočnu hranu korišteno je sito od 4,0 mm za grublje mljevenje.

◉

Specifikacija prstenaste matrice

SZLH420 je bio opremljen omjerima kompresije od 1:10 (brojleri) i 1:12 (nosilice), odabranim iz Hongyangove baze podataka o formulacijama kako bi odgovarao kukuruzno-sojinim obrocima s vlažnosti od 14-16% koji prevladavaju u Punjabu.

🕐

Zadržavanje regeneratora

Zadržavanje od 150-180 sekundi kod dvoslojnog kondicionera pri 10 t/h prelazi prag od 120 sekundi povezan s adekvatnom želatinizacijom škroba (>30%) za hranu na bazi kukuruza s visokim PDI-jem (Thomas et al., 1998), prilagođavajući se varijabilnim nivoima vlažnosti sirovina u regiji.

4. Instalacija i puštanje u rad

Oprema isporučena iz Liyanga u Kini stigla je u luku Karachi u decembru 2024. godine, a u Faisalabad je prevezena početkom januara 2025. godine. Instalacija je završena za 44 dana (od 15. januara do 28. februara 2025. godine), tokom kojih su dva mašinska inženjera i jedan elektroinženjer kompanije Hongyang radili zajedno sa šestočlanim timom za održavanje kupca - što je bila namjerna strategija prenošenja znanja.

Puštanje u rad se odvijalo u tri faze:

Faza 1
Testiranje bez opterećenja
20.–22. februar

Pojedinačne mašine su verifikovane u pogledu rotacije, vibracija i električnih parametara. Vibracija glavnog ležaja peletirke je izmjerena na 2,3 mm/s RMS - unutar granica ISO 10816-3 klase III.

Faza 2
Testiranje opterećenja
23.–26. februara

Pojedinačna formulacija radi pri 4, 7 i 10 t/h na početnoj hrani za brojlere (CP 23%). Pri 10 t/h, opterećenje motora peletirke bilo je 92–96% nazivne snage, temperatura izlaza regeneratora bila je 88–91°C, a PDI je dostigao 96,4%.

Faza 3
Validacija više formulacija
27.–28. februara

Formulacije za koke nosilje (CP 17%) i goveda (CP 14%) potvrdile su da kvalitet peleta ispunjava specifikacije za sve tri dijete.

Četrdesetosatni program obuke operatera obuhvatio je dnevne inspekcije, sekvence pokretanja/gašenja, optimizaciju pare, postupke zamjene sita i alata, te osnovno rješavanje problema. Materijali za obuku obezbijeđeni su na engleskom i urdu jeziku, uz dodatak štampanog priručnika za upotrebu.

5. Operativni rezultati(90-dnevni period: mart–maj 2025.)

5.1 Propusnost

Formulacija Prosječno (t/h) Raspon Korištenje
Brojler (3–4 mm) 10.2 9,4–10,8 102%
Sloj (4–5 mm) 9,8 9.1–10.5 98%
Goveda (6–8 mm) 10.6 9,8–11,2 106%

5.2 Kvalitet peleta i energetska efikasnost

Formulacija PDI (prosjek ± SD) Specifična energija (kWh/t)
Brojler 96,8% ± 0,7% 41,3
Sloj 96,2% ± 0,9% 42.1
Goveda 95,4% ± 1,1% 39,8

Ujednačenost miješanja, procijenjena putem CV-a sirovog proteina na 30 serija brojlera i 18 serija nosilja, iznosila je u prosjeku 4,3% odnosno 4,6% - oba unutar cilja ≤5% (ASAE D241.4).

5.3 Sažetak performansi

Metrika Meta Postignuto Status
Propusnost 10,0 t/h 9,8–10,6 t/h Prekoračeno
PDI ≥95% 95,4–96,8% Prekoračeno
Miješanje CV-a ≤5% 4,1–4,8% Prekoračeno
Specifična energija ≤45 kWh/t 39,8–42,1 kWh/t Prekoračeno
Brzina formiranja peleta ≥95% 96,5% (prosjek) Prekoračeno

6. Servis i postprodajna podrška

Hongyang je isporučio početni komplet rezervnih dijelova (18.500 USD), uključujući jedan kompletan set čekića, dva prstenasta alata, jedan set valjaka, ležajeva i zaptivki - dimenzioniranih za 1.200 radnih sati. Dodijeljena je posebna tehnička kontakt osoba koja govori engleski jezik za daljinsku podršku putem WhatsAppa i e-pošte. Tokom prvih 90 dana, tri daljinske sesije riješile su lažni vibracijski alarm, optimizaciju pritiska pare za kukuruz visoke vlažnosti (16,2%) i podešavanje amortizera nakon promjene sita. Ugovor o isporuci precizira da je inženjer na licu mjesta upućen u roku od 10 radnih dana za probleme koji se ne mogu riješiti daljinski; od maja 2025. godine, posjeta licu mjesta nije bila potrebna.

7. Zaključak

Instalacija linije za hranjenje od 10 t/h u Faisalabadu pokazuje da pravilno specificiran sistem peletiranja prstenastim matricama može ostvariti mjerljiv protok, kvalitet peleta i povećanje energetske efikasnosti u pakistanskoj industriji stočne hrane. Tri faktora su dovela do uspjeha projekta:

1

Precizna karakterizacija ograničenja lokacije prije prodaje (energija, para, prostor)

2

Optimizacija parametara procesa tokom puštanja u rad, posebno vrijeme zadržavanja kondicionera i specifikacija matrice

3

Obuka operatera koja je održala performanse faze puštanja u rad u rutinskoj proizvodnji

Za Hongyang Feed Machinery, ovaj angažman pojačava vrijednost tretiranja isporuke opreme kao integrirane usluge procesnog inženjeringa, a ne kao transakcijske prodaje. Kako se pakistanski sektor peradarstva širi po procijenjenoj godišnjoj stopi od 8-12%, sposobnost isporuke pouzdanih, dokumentiranih proizvodnih rezultata ostat će ključni faktor diferencijacije na ovom tržištu.

Reference

  • Amerah, AM, et al. (2007). Veličina čestica hrane: Implikacije na probavu i performanse peradi.Svjetski časopis za peradarske nauke, 63(3), 439–455.
  • Ekonomski pregled Pakistana (2023–24). Ministarstvo finansija, Vlada Pakistana.
  • Udruženje proizvođača stočne hrane Pakistana (2024).Godišnji izvještaj industrije.
  • Pakistansko udruženje peradara (2024).Doprinos sektora živine nacionalnoj ekonomiji.
  • Thomas, M., et al. (1998). Fizički kvalitet peletirane stočne hrane. 2.Nauka i tehnologija stočne hrane, 70(3), 235–250.
  • ASAE S269.4, S319.3, D241.4; ISO 10816-3.

Vrijeme objave: 27. maj 2026.
  • Prethodno:
  • Sljedeće: